آموزش پرورش مرغ تخمگذار + [ ساده و کاربردی ]

پرورش مرغ تخمگذار

در پی منبعی برای آموزش پرورش مرغ تخمگذار به صورت جامع و کاربردی هستید؟ این مطلب از سایت قفس بلدرچین برای شما به نگارش در آمده است. مراحل پرورش مرغ تخمگذار در ایران معمولا به دو روش صورت می‌گیرد. در این مطلب، ابتدا با آموزش پرورش مرغ تخمگذار به این دو روش آشنا خواهید شد، سپس شرایط مورد نیاز را بررسی خواهیم کرد. اگر موافق سپری کردن یک آموزش بی نظیر از جنس تولید محتوای متنی هستید تا انتهای این مطلب با قفس بلدرچین همراه باشید. مطالعه این مطلب به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

پرورش مرغ تخمگذار

پرورش مرغ تخمگذار روش های مختلفی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

روش اول: پرورش در بستر

این روش بیشتر در مرغ‌داری‌های معمولی و کوچک کاربرد دارد؛ بدین صورت که کل گله در مرحله رشد تا قبل از آغاز تخم‌گذاری بر روی زمین پرورش داده می‌شوند؛ سپس زمانی که مرحله تخم‌گذاری شروع می‌شود، گله را به قفس منتقل می‌کنند.

روش دوم: پرورش در قفس

این روش بیشتر در مرغ‌داری های صنعتی و بزرگ انجام می‌شود. این روش به این صورت است که گله از روز اول تا روز آخر در قفس نگهداری می‌شود. روش قفس علاوه بر مزایای بیشتری که نسبت به روش اول دارد، از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است. از این رو، روش اول به مرور زمان منسوخ شده است.

پرورش مرغ تخمگذار در قفس |آموزش پرورش مرغ تخمگذار

امروزه در تمام کشورهای پیشرفته در سراسر دنیا برای نگهداری مرغ‌های تخم‌گذار و پرورش آن‌ها از روش قفس استفاده می‌شود. روش قفس مزایای اقتصادی و بهداشتی زیادی دارد و  علاوه بر مرغ‌های تخم‌گذار، برای پرورش جوجه‌های گوشتی نیز کاربرد دارد.

به طور کلی، روش قفس در تمام زمینه‌های تولید طیور، جانشین روش بستر شده است. در کشور ما نیز این روش مورد استقبال تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ قرار گرفته است؛ به گونه‌ای که بیش از ۹۰% از مرغ‌های تخم‌گذار با این روش نگهداری شده و پرورش می‌یابند.

آموزش پرورش مرغ تخمگذار
آموزش پرورش مرغ تخمگذار

حتما بخوانید: راهکارهای افزایش راندمان تخمگذاری مرغ

اصول قفس‌های پرورش مرغ تخمگذار | آموزش پرورش مرغ تخمگذار

یکی از مهم‌ترین موارد در آموزش پرورش مرغ تخمگذار، نوع و شکل درست قفس است. قفس مرغ‌های تخم‌گذار باید از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

  1. قفس باید از مصالحی محکم و در عین حال سبک و قابل ضدعفونی ساخته شده باشد.
  2. اندازه قفس‌های انفرادی باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر راحتی مرغ‌ها، از نظر جا نیز صرفه داشته باشد.
  3. ارتفاع قفس باید به اندازه‌ای باشد که مرغ بتواند به راحتی در آن بایستد. همچنین لازم است عرض و طول قفس هم به اندازه‌ای باشد که مرغ قادر به چرخیدن به دور خود باشد.
  4. باید کف تمام قفس‌ها از میله‌های مشبک ساخته شود. این میله‌ها باید به گونه‌ای تعبیه شوند که اندازه چشم بین آن‌ها، برای حرکت مرغ و رد شدن مدفوع مشکلی ایجاد نکند.
  5. کف قفس باید بسیار محکم باشد تا بتواند وزن مرغ‌ها را تحمل کند. سطح زیرین نیز نباید زبر و خشن باشد؛ زیرا ممکن است باعث شکسته شدن تخم مرغ‌ها شود.
  6. شیب کف از نکات مهم حین ساخت قفس به شمار می‌رود. زیرا شیب زیاد باعث سرعت زیاد تخم مرغ‌ها حین غلطیدن و ترک‌دار شدن آن‌ها خواهد شد. از طرفی، شیب کم نیز باعث کثیف شدن و شکستن تخم مرغ در زیر پای مرغ‌ها می‌شود.
  7. در قفس‌ها، باید به گونه‌ای تعبیه شوند که از فرار مرغ ها جلوگیری کرده و علاوه بر باز و بسته کردن آسان، از پهنای مناسبی نیز برخوردار باشد. دلیل این امر این است واکسیناسیون یا گرفتن مرغ‌ها وقت‌گیر نباشد.
  8. ظرف‌های آب و غذای مر‌غ‌ها باید به گونه‌ای طراحی شده باشند که علاوه بر استفاده آسان، محیط را آلوده و کثیف نکنند.

افزایش راندمان تولید | آموزش پرورش مرغ تخمگذار

در آموزش پرورش مرغ تخمگذار، شرایط محیطی از اهمیت بالایی برخوردار است. بدین جهت، مرغ‌ها باید در سالن‌های خشک، تمیز و ضدعفونی شده همراه با تهویه مناسب و نور کافی نگهداری شوند. لازم است این سالن‌ها علاوه بر نداشتن تغییرات دمایی، از کوران هوا نیز در امان باشند. وقتی سالن‌ها سرد و مرطوب هستند مرغ‌ها کمتر غذا می‌خورند و به همین جهت، راندمان تولید کاهش می‌یابد.

از دیگر نکات مهم در آموزش پرورش مرغ تخمگذار، نسبت خروس به مرغ است. در پرورش مرغ مادر، باید نسبت خروس به مرغ حداقل ۱ به ۱۰ باشد. با وجود این که تعداد خروس‌ها ۱۰ درصد تعداد کل است؛ اما جوجه‌ها به احتمال ۵۰ درصد مرغ و ۵۰ درصد خروس متولد خواهند شد. تعداد جوجه‌هایی که متولد می‌شوند همواره از تعداد تخم مرغ‌هایی که در دستگاه جوجه‌کشی قرار می‌گیرند کمتر است. این مورد به باروری تخم مرغ‌ها و سالم بودن آن‌ها بستگی دارد.

دلایل عدم باروری تخم مرغ:

در پرورش مرغ تخمگذار، بسیار پیش می‌آید که تخم مرغ‌های ما بارور نباشند. در آموزش پرورش مرغ تخمگذار دلایل عدم باروری به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

1- کم یا زیاد بودن تعداد خروس‌ها در گله‌

2- شرایط نامطلوب خروس‌ها شامل مشکلات سلامتی جسمانی، نابالغ بودن، سن بالا یا تولک بودن.

3- از جمله بیماری‌های خروس‌ها می‌توان به تاج و ریش سیاه (اصطلاحاً یخ زده) اشاره کرد. این بیماری درمان ندارد و خروس را نابارور می‌کند. لذا بهتر است تاج خروس‌ها بعد از تولد قطع شود.

4- ممکن است تخم مرغ‌های زخمی شده نابارور باشد. به همین دلیل برای جلوگیری از این معضل، باید ناخن پشتی و ناخن وسط جوجه خروس‌ها در ۱۰ روز اول بعد از تولد قطع شود.

5- ورود خروس جدید به گله در دوران تخم‌گذاری باعث جنگ بین خروس‌ها می‌شود و باروری تخم‌ها را کاهش می‌دهد.

انواع سالن‌های پرورش مرغ تخمگذار در ایران | آموزش پرورش مرغ تخمگذار

در ایران سالن‌های مخصوص نگهداری نیمچه و مرغ‌های تخمگذار، به دو دسته معمولی (باز) و ویندولس (بسته) تقسیم می‌شوند. این سالن‌ها با توجه به موقعیت محل، سلیقه و مدیریت به ابعاد و اشکال مختلف ساخته می‌شوند. اما امروزه در مرغ‌داری‌های ایران، بیشتر از سوله جهت نگهداری مرغ‌ها استفاده می‌شود. این سوله‌ها اغلب دارای ابعاد استاندارد با عرض 12 – 14 متر و طول 100 تا 120 متر هستند.

این سالن‌ها از ظرفیت خاصی برخوردار هستند. به همین جهت بر اساس ظرفیت آن‌ها می‌توان وسایل موردنیاز را تهیه و نصب کرد. این سالن‌ها علاوه بر مناسب بودن برای پرورش مرغ‌های تخم‌گذار، برای پرورش جوجه‌ها و نیمچه‌ها قبل از تخم‌گذاری نیز کاربری دارند.

آموزش پرورش مرغ تخمگذار
آموزش پرورش مرغ تخمگذار

حتما بخوانید: درباره تغذیه مرغ تخمگذار بیشتر بدانیم

حرف آخر آموزش پرورش مرغ تخمگذار

در مطلب فوق با آموزش پرورش مرغ تخمگذار آشنا شدیم و دلایل بالا رفتن راندمان تولید و نابارور بودن تخم مرغ‌ها را توضیح دادیم. در ادامه، به ویژگی‌های قفس پرداخته و نکات مهم را عنوان کردیم. امیدواریم مطلب فوق برای شما مفید بوده باشد. هر سوالی در این باره داشتید می توانید از طریق قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می توانید تجربیات خود در این باره را با به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

پرورش مرغ تخمگذار به چند روش انجام می شود؟

دو روش. پرورش در بستر و قفس

پرورش مرغ تخمگذار در قفس چه ویژگی هایی دارد؟

امروزه در تمام کشورهای پیشرفته در سراسر دنیا برای نگهداری مرغ‌های تخم‌گذار و پرورش آن‌ها از روش قفس استفاده می‌شود. روش قفس مزایای اقتصادی و بهداشتی زیادی دارد و علاوه بر مرغ‌های تخم‌گذار، برای پرورش جوجه‌های گوشتی نیز کاربرد دارد. به طور کلی، روش قفس در تمام زمینه‌های تولید طیور، جانشین روش بستر شده است. در کشور ما نیز این روش مورد استقبال تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ قرار گرفته است؛ به گونه‌ای که بیش از ۹۰% از مرغ‌های تخم‌گذار با این روش نگهداری شده و پرورش می‌یابند.

دلایل عدم باروری تخم مرغ چیست؟

1- کم یا زیاد بودن تعداد خروس‌ها در گله‌ 2- شرایط نامطلوب خروس‌ها شامل مشکلات سلامتی جسمانی، نابالغ بودن، سن بالا یا تولک بودن. 3- از جمله بیماری‌های خروس‌ها می‌توان به تاج و ریش سیاه (اصطلاحاً یخ زده) اشاره کرد. این بیماری درمان ندارد و خروس را نابارور می‌کند. لذا بهتر است تاج خروس‌ها بعد از تولد قطع شود. 4- ممکن است تخم مرغ‌های زخمی شده نابارور باشد. به همین دلیل برای جلوگیری از این معضل، باید ناخن پشتی و ناخن وسط جوجه خروس‌ها در ۱۰ روز اول بعد از تولد قطع شود. 5- ورود خروس جدید به گله در دوران تخم‌گذاری باعث جنگ بین خروس‌ها می‌شود و باروری تخم‌ها را کاهش می‌دهد.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *