راهنمای جامع پرورش بلدرچین در خانه

پرورش بلدرچین در منزل

پرورش بلدرچین در منزل یکی از کارهایی است که افراد آن را انتخاب می‌کنند تا از طریق آن درآمدی کسب کنند. بلدرچین ویژگی‌های منحصر به فرد زیادی دارد که باعث می‌شود سرمایه گذاری در آن نسبت به سایر طیور بیشتر باشد. به عنوان مثال بلدرچین خیلی زود به بلوغ می‌رسد و تنها 45 روز طول می‌کشد تا به تخم گذاری بی‌افتد. همچنین تعداد تخمی که بلدرچین می‌گذارد بالا است و همین امر سود سرمایه گذار را بیشتر می‌کند. از دیگر مواردی که باعث ترجیح افراد به پرورش بلدرچین می‌شود می‌توان به ارزان بودن غذای آنها، رشد سریع بلدرچین‌ها، حساسیت کم و مقاومت بالا در برابر بیماری‌ها، قیمت مناسب گوشت و تخم بلدرچین و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

پرورش بلدرچین در خانه کاری نیست که کسی نتواند از عهده آن برآید و حتی کسی هم که تخصصی در این زمینه نداشته باشد می‌تواند این کار را شروع کند. برای آن که بتوانید در منزل خود بلدرچین پرورش دهید بهتر است قفس‌هایی تهیه کنید و بلدرچین‌ها را در قفس نگهداری کنید. در ادمه بیشتر دراین باره صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آیا پرورش بلدرچین در منزل امکان پذیر است؟

به طور حتم این سوال بری شما ایجاد شده است که آیا می‌توان بلدرچین را در منزل پرورش داد؟ پاسخ ما مثبت است و باید بگوییم پرورش بلدرچین در منزل امکان پذیر است. با پروراندن بلدرچین در منزل خود می‌توانید در کنار کسب سود، بسیاری از هزینه‌هایی که وجود دارد را کاهش دهید.

البته برای آن که بتوانید در منزل خود بلدرچین‌ها را پرورش دهید لازم است که مواردی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال در وهله اول باید بررسی کنید که آیا منزل شما مکان مناسبی برای پرورش بلدرچین دارد یا خیر. به طور معمول در منازل، بلدرچین‌ها را در حیاط، پشت بام، زیرزمین و مانند آن نگهداری می‌کنند. بهترین کار این است که قفسی تهیه نموده و بلدرچین‌ها را در قفس نگهداری کنید.

از معایب پرورش بلدرچین در خانه و محیط مسکونی، فضولات آن است. معمولا بلدرچین‌هایی که به شیوه سنتی پرورش داده می‌شوند فضولات بسیار بدبویی دارند و به همین جهت اگر همسایه دارید نمی‌توانید در منزل خود بلدرچین پرورش دهید. بهترین کار این است که در محیطی غیرمسکونی بلدرچین را پرورش دهید. همچنین اگر آنها در قفس نگهداری شوند می‌توان بستر آنها را مرتبا عوض کرد تا فضولات روی هم انباشته نشود.

پرورش بلدرچین در خانه
پرورش بلدرچین در خانه

آیا پرورش بلدرچین در خانه آسان است؟

بلدرچین‌ها کوچکتر  از پرندگان تخم‌گذار پرورشی هستند، کارشناسان می‌گویند که آن‌ها معمولا به فضای کمتری نسبت به سایر پرندگانی که در حیاط خانه نگهداری می‌شوند نیاز دارند. اما با وجود اینکه بلدرچین کوچک است، چالش‌های خاص خود را دارد.

از آنجایی که بلدرچین‌ می‌تواند پرواز کند، قفس آن باید از امنیت بیشتری برخوردار باشد و به دلیل جثه شان در برابر حیوانات شکارچی آسیب پذیرتر هستند۷ به همین دلیل استفاده از قفس مناسب برای پرورش بلدرچین در خانه بسیار اهمیت دارد. بلدرچین‌ها مستعد بیماری نیز هستند و باید به خوبی از سرما و گرمای زیاد محافظت شوند و این اهمیت قفس مناسب را بیشتر می‌کند. برای جلوگیری از شیوع بیماری، بلدرچین‌ها را از سایر پرندگان حیاط خانه مانند مرغ جدا نگه دارید و سعی کنید آن‌ها را از دسترس پرندگان شکارچی دور نگه دارید.

برای پرورش بلدرچین به چه چیزهایی نیاز دارید؟

برای پرورش بلدرچین، به قفس مناسب، دانخوری، آبخوری و جعبه‌های لانه سازی نیاز دارید. همچنین ممکن است بسته به اندازه بلدرچین و آنچه قصد دارید آن‌ها را برای چه کاری پرورش دهید( گوشت یا تخم) باید به غذای آن‌ها نیز توجه کنید.

شما همچنین می‌توانید تخم بلدرچین بارور شده را برای جوجه کشی در دستگاه جوجه کشی خریداری کنید، که به مهارت، سرمایه (و دستگاه جوجه کشی) و نگهداری بیشتر نیاز دارد و یا اینکه جوجه بلدرچین یک روزه را خریداری کنید.

چرا در پرورش بلدرچین در منزل باید از قفس استفاده کنیم؟

درخصوص اهمیت قفس در پرورش بلدرچین باید بگوییم زمانی که بلدرچین‌ها در یک فضای استاندارد در کنار یکدیگر قرار داشته باشند، بازدهی آنها بیشتر است. علاوه برآن، نگهداری بلدرچین‌ها در قفس به شخص این امکان را می‌دهد که کنترل بهتری بر روی آنها داشته باشد و بتواند به طور مرتب بستر آنها را تمیز نگه دارد.

قفس‌ها سیستم آبخوری اتوماتیک دارند به طوری که مخزن آب به صورت دائم پر می‌شود و دائما در دسترس بلدرچین‌ها قرار دارد. درکنار آبخوری اتومات، قفس‌ها به دانخوری نیز مجهز هستند که در جلوی قفس نصب گردیده است. این دانخوری باعث می‌شود دان‌های پرندگان در محیط ریخت و پاش نشود و در دسترس بلدرچین باشد.

مهم‌ترین خصوصیتی که نصب قفس برای پرورش بلدرچین در منزل دارد این است که در قفس مخزن جمع‌آوری تخم‌ها به گونه‌ای است که بلافاصله بعد از تخم گذاشتن بلدرچین، تخم از قفس خارج می‌شود و درمخزن مخصوص قرار می‌گیرد. به عبارت بهتر، دیگر نیازی نیست شخص برای جمع کردن تخم‌ها دست خود را به داخل قفس ببرد.

اندازه و اهمیت قفس بلدرچین

در مقایسه با مرغ بلدرچین به فضای زیادی نیاز ندارد و آن به تعداد بلدرچین‌های شما بستگی دارد. به طور متوسط می‌توان گفت برای هر ۱۰ بلدرچین قفسی به مساحت یک متر مربع کافی است.

شرایط پرورش نیز بسته به هدفی که قصد دارید آنها را پرورش دهید متفاوت خواهد بود. پرندگانی که برای تخم و گوشت بزرگ می‌شوند به دمای کنترل شده بیشتر و نور کمتری نیاز دارند.

مهمترین جنبه نگهداری بلدرچین‌ها این است که باید کاملا مهار شوند و این اهمیت قفس را در پرورش بلدرچین در خانه نشان می‌دهد. بلدرچین‌ها اگر بیرون باشند، پرواز می‌کنند و ممکن است از دیوار حیاط بالاتر بروند. پرورش بلدرچین در فضای باز ممکن نیست و به همین دلیل لازم است حتما از یک قفسی که تمام جهات آن بسته باشد استفاده کنید.

پرورش بلدرچین در منزل
پرورش بلدرچین در منزل

حتما بخوانید: فواید گوشت بلدرچین

محل پرورش بلدرچین  در خانه چه ویژگی‌هایی باید داشت باشد؟

از آنجایی که بلدرچین‌ها می‌توانند پرواز کنند، اگر آنها را در فضایی باز مانند پشت بام یا حیاط نگه‌داری می‌کنید باید از قفس استفاده نمایید. نکته دیگری که در انتخاب محیط پرورش بلدرچین گوشتی باید در نظر گرفت فاصله از همسایه‌ها و و مناطق مسکونی است. زیرا همانگونه که گفتیم، فضولات این پرونده بسیار بد بود است و امکان دارد برای همسایگان مزاحمت ایجاد کند. بنابراین توصیه ما این است که اگر قصد پرورش بلدرچین در منزل را دارید، تعداد زیادی را پرورش ندهید.

البته اگر از قفس‌های منتاژ شده استفاده کنید می‌توانید تا مقدار زیادی بوی فضولات را کنترل کنید، زیرا این قفس‌ها سینی جمع کننده دارند و می‌توانید فضولات آنها را در فواصل کوتاه مدت جمع کنید. البته همچنان توصیه ما این است که اگر می‌خواهید در تعداد انبوهی بلدرچین پرورش دهید در مناطق روستایی و خارج از شهر این کار را انجام دهید.

موارد دیگری که در تعیین محل پرورش بلدچرین باید در نظر بگیرید، آب و هوا و سروصداهای اطراف آن است. دمایی که بلدرچین باید در آن پرورش یابد 22 درجه است. محیط پرورش نیز باید فاقد سروصداهای ناهنجار باشد وگرنه بلدرچین‌ها را دچار استرس می‌کند. استرس در بلدرچین نیز ممکن است موجب بروز بیماری کانیبالیسم شود.

بنابراین بلدرچین‌ها برای آن که تخم گذاری و تولید مثل کنند نیاز به محیطی دارند که آرام و به دور از مزاحمت باشد. در پرروش بلدرچین در منزل موارد زیر نباید وجود داشته باشد:

  • صداهای بلند
  • وجود پرندگان یا حیوانات دیگر
  • ازدحام و ترافیک زیاد
  • شکارچیان (مثل حیوانات خانگی)

پرورش بلدرچین در منزل به چه مقدار فضا نیاز دارد؟

بلدرچین از پرندگانی است که جثه کوچکی دارد، درنتیجه حتی در یک مکان کم نیز می‌توان چندیدن بلدرچین پرورش داد. اینگونه گفته می‌شود که به ازای هر متر مربع، 40 عدد بلدرچین می‌توان پروراند. علاوه بر آن، اگر پرورش دهنده از قفس برای نگهداری بلدرچین‌ها استفاده کند، می‌تواند تا دوبرابر تعداد بلدرچین‌ها را افزایش دهد.

پرورش بلدرچین گوشتی بهتر است یا تخمگذار؟

به تخم بلدرچین علاقه دارید؟ تخم‌ بلدرچین بخش رایج برخی از غذاهای بین‌المللی و از غذاهای لذیذ است. حتی در برخی از کشورها، تخم بلدرچین در همبرگر و هات داگ استفاده می‌شود. استفاده از گوشت بلدرچین نیز استفاده رایج و محبوبی دارد. در مجموع باید گفت هر دو گزینه انتخاب مناسبی است اما معمولا تخم بلدرچین مشتری بیشتری دارد.

تخم بلدرچین تقریبا یک پنجم تخم مرغ است و پوسته آن قهوه‌ای خالدار است. بین سنین ۲ تا ۸ ماهگی یک بلدرچین ماده تقریبا یک تخم در روز می‌گذارد و می‌تواند بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ تخم در سال بگذارد. پس از حدود ۹ ماه، بهره ‌وری کاهش می‌یابد.

برای شرایط تخمگذاری ایده آل، بلدرچین‌ها باید به خوبی تغذیه شوند (چندین خوراک بلدرچین تجاری در بازار موجود است، مکمل کلسیم نیز به تولید تخم کمک می‌کند و ۱۴ تا ۱۶ ساعت نور در روز دریافت کنند.

بلدرچین مانند هر دامی با چالش‌ها و فرصت‌های منحصر به فرد خود همراه است. اکنون که اصول اولیه را می‌دانید، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید به پرورش بلدرچین در خانه خود بپردازید یا خیر.

پرورش بلدرچین در منزل
پرورش بلدرچین در منزل

حتما بخوانید: پرورش بلدرچین بهتر است یا مرغ ؟

برای پرورش بلدرچین در منزل بهترین زمان چه موقعی است؟

اگر می‌خواهید بلدرچین بالغ خریداری کرده و پرورش دهید، بهترین زمان خرید، فصل بهار است. زیرا بلدرچین‌ها در فصل بهار و تابستان تخم گذاری می‌کنند. اما اگر تصمیم دارید جوجه بلدرچین خریداری کرده و پرورش دهید، بهترین کار این است که در اسفند ماه آنها را خریداری کنید تا زمانی که فصل بهار می‌رسد بلدرچین‌ها بالغ شده و زمان جفت گیری و تخم گذاری آنها رسیده باشد.

نکات مهم در پرورش بلدرچین در خانه

  • بلدرچین‌ها را بعد از ۳ تا ۵ هفتگی به قفس دائمی خود منتقل کنید.تغذیه مناسب آن‌ها و بلدرچین‌های بالغ به طور کلی به پروتئین زیادی نیاز دارد. بنابراین از تغذیه آن‌ها با مواد غذایی غنی از پروتئین اطمینان حاصل کنید. خوراک بلدرچین‌های آماده را می‌توانید از بازار تهیه کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای هر پرنده در داخل حیاط خانه وجود دارد.زیرا شلوغی بیش از حد پرندگان با افزایش سن برای پرندگان شما مشکل ساز خواهد شد.
  • اگر نتوانید فضای کافی به آن‌ها بدهید ممکن است شروع به دعوا کنند.قفس را به طور منظم تمیز کنید. همچنین اگر بتوانید پرندگان نر و ماده را از هم جدا کنید خوب است.
پرورش بلدرچین در خانه
پرورش بلدرچین در خانه

حتما بخوانید: پرورش بلدرچین تخمگذار

اصول مراقبت از بلدرچین‌های تخمگذار

مراقبت از بلدرچین‌های ماده کلید دریافت تعداد زیادی تخم بلدرچین است. در ادامه ما در مورد مراقبت از بلدرچین تخم‌گذار بیشتر توضیح می‌دهیم.

  • از وجود قفس مناسب اطمینان حاصل کنید: برای پرورش بلدرچین در خانه باید محیطی بسیار خوب و مناسب برای نگه داشتن بلدرچین‌ها و همچنین به دست آوردن تعداد تخم مناسب داشته باشید. قفسی که بالای سطح زمین با دهانه آویزان است و ضایعات در زیر آن می‌ریزد برای تولید بهتر تخم بسیار خوب است. و اگر قفس از سایر سر و صدا و حیوانات جدا باشد و هوای تازه و نور کافی داشته باشد بهتر است.
  • تغذیه کافی: همیشه سعی کنید پرندگان خود را با غذاهای مناسب و با کیفیت تغذیه کنید. تغذیه منظم بلدرچین باید حاوی بیش از ۲۰ درصد مواد غذایی غنی از پروتئین باشد. همچنین در صورت امکان منبع کلسیم را در قفس قرار دهید. کلسیم برای پرندگان ضروری است و باعث تولید تخم سالم از پرندگان شما می‌شود. پوسته صدف له شده یا پوسته تخم مرغ خرد شده منبع خوبی از کلسیم است.

دمای مورد نیاز برای پرورش بلدرچین در خانه

بلدرچین در دماهای پایین بسیار مقاوم است. آن‌ها می‌توانند تا زمانی که از باد، باران و برف به خوبی محافظت می‌شوند در زمستان تا دمای منفی ۱۵ درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند. اما در شرایط برف و باران یا دمای بسیار سرد لازم است که قفس آن‌ها را بپوشانید.

می‌توان از یک لامپ ۱۰۰ واتی یا لامپ حرارتی برای تامین گرمای اضافی استفاده کرد اما باید آن را در فضای بسته قرار داد تا گرما هدر نرود.

جمع بندی

بلدرچین پرنده‌ای است که سرمایه گذاری بر روی آن و پرورش دادنش می‌تواند سود خوبی برای شخص داشته باشد، زیرا هم تخم آن و هم گوشت آن طرفداران زیادی دارد. علاوه بر آن پرورش بلدرچین در منزل هم امکان پذیر است. البته باید در این خصوص نکاتی را رعایت کنید که در این مطلب از سایت قفس بلدرچین بیان کردیم. توصیه می‌کنیم اول آموزش کامل پرورش بلدرچین را ببینید و بعد آن را شروع کنید.

سوالات متداول

دمای مورد نیاز برای پرورش بلدرچین در خانه چقدر است؟

بلدرچین در دماهای پایین بسیار مقاوم است. آن‌ها می‌توانند تا زمانی که از باد، باران و برف به خوبی محافظت می‌شوند در زمستان تا دمای منفی ۱۵ درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند. اما در شرایط برف و باران یا دمای بسیار سرد لازم است که قفس آن‌ها را بپوشانید. می‌توان از یک لامپ ۱۰۰ واتی یا لامپ حرارتی برای تامین گرمای اضافی استفاده کرد اما باید آن را در فضای بسته قرار داد تا گرما هدر نرود.

برای پرورش بلدرچین در خانه به چه چیزهایی نیاز دارید؟

برای پرورش بلدرچین، به قفس مناسب، دانخوری، آبخوری و جعبه‌های لانه سازی نیاز دارید. همچنین ممکن است بسته به اندازه بلدرچین و آنچه قصد دارید آن‌ها را برای چه کاری پرورش دهید( گوشت یا تخم) باید به غذای آن‌ها نیز توجه کنید. شما همچنین می‌توانید تخم بلدرچین بارور شده را برای جوجه کشی در دستگاه جوجه کشی خریداری کنید، که به مهارت، سرمایه (و دستگاه جوجه کشی) و نگهداری بیشتر نیاز دارد و یا اینکه جوجه بلدرچین یک روزه را خریداری کنید.

آیا پرورش بلدرچین در خانه آسان است؟

اگر طبق اصول و قواعد باشد بله. وگرنه با مشکلات فراوانی همراه خواهید بود

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *