پرورش بلدرچین در منزل چطور انجام می‌شود؟

پرورش بلدرچین در منزل

پرورش بلدرچین در منزل یکی از کارهایی است که افراد آن را انتخاب می‌کنند تا از طریق آن درآمدی کسب کنند. بلدرچین ویژگی‌های منحصر به فرد زیادی دارد که باعث می‌شود سرمایه گذاری در آن نسبت به سایر طیور بیشتر باشد. به عنوان مثال بلدرچین خیلی زود به بلوغ می‌رسد و تنها 45 روز طول می‌کشد تا به تخم گذاری بی‌افتد. همچنین تعداد تخمی که بلدرچین می‌گذارد بالا است و همین امر سود سرمایه گذار را بیشتر می‌کند. از دیگر مواردی که باعث ترجیح افراد به پرورش بلدرچین می‌شود می‌توان به ارزان بودن غذای آنها، رشد سریع بلدرچین‌ها، حساسیت کم و مقاومت بالا در برابر بیماری‌ها، قیمت مناسب گوشت و تخم بلدرچین و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

پرورش بلدرچین در خانه کاری نیست که کسی نتواند از عهده آن برآید و حتی کسی هم که تخصصی در این زمینه نداشته باشد می‌تواند این کار را شروع کند. برای آن که بتوانید در منزل خود بلدرچین پرورش دهید بهتر است قفس‌هایی تهیه کنید و بلدرچین‌ها را در قفس نگهداری کنید. در ادمه بیشتر دراین باره صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آیا پرورش بلدرچین در منزل امکان پذیر است؟

به طور حتم این سوال بری شما ایجاد شده است که آیا می‌توان بلدرچین را در منزل پرورش داد؟ پاسخ ما مثبت است و باید بگوییم پرورش بلدرچین در منزل امکان پذیر است. با پروراندن بلدرچین در منزل خود می‌توانید در کنار کسب سود، بسیاری از هزینه‌هایی که وجود دارد را کاهش دهید.

البته برای آن که بتوانید در منزل خود بلدرچین‌ها را پرورش دهید لازم است که مواردی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال در وهله اول باید بررسی کنید که آیا منزل شما مکان مناسبی برای پرورش بلدرچین دارد یا خیر. به طور معمول در منازل، بلدرچین‌ها را در حیاط، پشت بام، زیرزمین و مانند آن نگهداری می‌کنند. بهترین کار این است که قفسی تهیه نموده و بلدرچین‌ها را در قفس نگهداری کنید.

از معایب پرورش بلدرچین در خانه و محیط مسکونی، فضولات آن است. معمولا بلدرچین‌هایی که به شیوه سنتی پرورش داده می‌شوند فضولات بسیار بدبویی دارند و به همین جهت اگر همسایه دارید نمی‌توانید در منزل خود بلدرچین پرورش دهید. بهترین کار این است که در محیطی غیرمسکونی بلدرچین را پرورش دهید. همچنین اگر آنها در قفس نگهداری شوند می‌توان بستر آنها را مرتبا عوض کرد تا فضولات روی هم انباشته نشود.

چرا در پرورش بلدرچین در منزل باید از قفس استفاده کنیم؟

درخصوص اهمیت قفس در پرورش بلدرچین باید بگوییم زمانی که بلدرچین‌ها در یک فضای استاندارد در کنار یکدیگر قرار داشته باشند، بازدهی آنها بیشتر است. علاوه برآن، نگهداری بلدرچین‌ها در قفس به شخص این امکان را می‌دهد که کنترل بهتری بر روی آنها داشته باشد و بتواند به طور مرتب بستر آنها را تمیز نگه دارد.

قفس‌ها سیستم آبخوری اتوماتیک دارند به طوری که مخزن آب به صورت دائم پر می‌شود و دائما در دسترس بلدرچین‌ها قرار دارد. درکنار آبخوری اتومات، قفس‌ها به دانخوری نیز مجهز هستند که در جلوی قفس نصب گردیده است. این دانخوری باعث می‌شود دان‌های پرندگان در محیط ریخت و پاش نشود و در دسترس بلدرچین باشد.

مهم‌ترین خصوصیتی که نصب قفس برای پرورش بلدرچین در منزل دارد این است که در قفس مخزن جمع‌آوری تخم‌ها به گونه‌ای است که بلافاصله بعد از تخم گذاشتن بلدرچین، تخم از قفس خارج می‌شود و درمخزن مخصوص قرار می‌گیرد. به عبارت بهتر، دیگر نیازی نیست شخص برای جمع کردن تخم‌ها دست خود را به داخل قفس ببرد.

محل پرورش بلدرچین چه ویژگی‌هایی باید داشت باشد؟

پرورش بلدرچین در منزل
پرورش بلدرچین در منزل

حتما بخوانید: فواید گوشت بلدرچین

از آنجایی که بلدرچین‌ها می‌توانند پرواز کنند، اگر آنها را در فضایی باز مانند پشت بام یا حیاط نگه‌داری می‌کنید باید از قفس استفاده نمایید. نکته دیگری که در انتخاب محیط پرورش بلدرچین گوشتی باید در نظر گرفت فاصله از همسایه‌ها و و مناطق مسکونی است. زیرا همانگونه که گفتیم، فضولات این پرونده بسیار بد بود است و امکان دارد برای همسایگان مزاحمت ایجاد کند. بنابراین توصیه ما این است که اگر قصد پرورش بلدرچین در منزل را دارید، تعداد زیادی را پرورش ندهید.

البته اگر از قفس‌های منتاژ شده استفاده کنید می‌توانید تا مقدار زیادی بوی فضولات را کنترل کنید، زیرا این قفس‌ها سینی جمع کننده دارند و می‌توانید فضولات آنها را در فواصل کوتاه مدت جمع کنید. البته همچنان توصیه ما این است که اگر می‌خواهید در تعداد انبوهی بلدرچین پرورش دهید در مناطق روستایی و خارج از شهر این کار را انجام دهید.

موارد دیگری که در تعیین محل پرورش بلدچرین باید در نظر بگیرید، آب و هوا و سروصداهای اطراف آن است. دمایی که بلدرچین باید در آن پرورش یابد 22 درجه است. محیط پرورش نیز باید فاقد سروصداهای ناهنجار باشد وگرنه بلدرچین‌ها را دچار استرس می‌کند. استرس در بلدرچین نیز ممکن است موجب بروز بیماری کانیبالیسم شود.

بنابراین بلدرچین‌ها برای آن که تخم گذاری و تولید مثل کنند نیاز به محیطی دارند که آرام و به دور از مزاحمت باشد. در پرروش بلدرچین در منزل موارد زیر نباید وجود داشته باشد:

  • صداهای بلند
  • وجود پرندگان یا حیوانات دیگر
  • ازدحام و ترافیک زیاد
  • شکارچیان (مثل حیوانات خانگی)

پرورش بلدرچین در منزل به چه مقدار فضا نیاز دارد؟

بلدرچین از پرندگانی است که جثه کوچکی دارد، درنتیجه حتی در یک مکان کم نیز می‌توان چندیدن بلدرچین پرورش داد. اینگونه گفته می‌شود که به ازای هر متر مربع، 40 عدد بلدرچین می‌توان پروراند. علاوه بر آن، اگر پرورش دهنده از قفس برای نگهداری بلدرچین‌ها استفاده کند، می‌تواند تا دوبرابر تعداد بلدرچین‌ها را افزایش دهد.

برای پرورش بلدرچین در منزل بهترین زمان چه موقعی است؟

پرورش بلدرچین در منزل
پرورش بلدرچین در منزل

حتما بخوانید: پرورش بلدرچین بهتر است یا مرغ ؟

اگر می‌خواهید بلدرچین بالغ خریداری کرده و پرورش دهید، بهترین زمان خرید، فصل بهار است. زیرا بلدرچین‌ها در فصل بهار و تابستان تخم گذاری می‌کنند. اما اگر تصمیم دارید جوجه بلدرچین خریداری کرده و پرورش دهید، بهترین کار این است که در اسفند ماه آنها را خریداری کنید تا زمانی که فصل بهار می‌رسد بلدرچین‌ها بالغ شده و زمان جفت گیری و تخم گذاری آنها رسیده باشد.

جمع بندی

بلدرچین پرنده‌ای است که سرمایه گذاری بر روی آن و پرورش دادنش می‌تواند سود خوبی برای شخص داشته باشد، زیرا هم تخم آن و هم گوشت آن طرفداران زیادی دارد. علاوه بر آن پرورش بلدرچین در منزل هم امکان پذیر است. البته باید در این خصوص نکاتی را رعایت کنید که در این مطلب از سایت قفس بلدرچین بیان کردیم. توصیه می‌کنیم اول آموزش کامل پرورش بلدرچین را ببینید و بعد آن را شروع کنید.

مژگان امیری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.