پرورش مرغ گوشتی در خانه + [ همه نکات مورد نیاز ]

پرورش مرغ گوشتی در خانه

مرغ و تخم مرغ دو منبع اصلی و مهم برای تامین پروتئین خانواده‌ها در ایران به شمار می‌روند. مصرف گوشت مرغ، به دلیل این که کمتر از سایر منابع پروتئینی حاوی کلسترول و چربی‌های مضر است، برای همه سنین و حتی کسانی‌ که پرهیزهای غذایی سخت دارند، مفید و بی‌ضرر است. واحدهای تولیدی بزرگ و صنعتی مرغ گوشتی، به دلیل استقبال همیشگی از گوشت مرغ، همواره سودهای کلانی را نصیب صاحبان خود می‌کنند. اما واحدهای تولیدی کوچک نیز می‌توانند به همان اندازه سودآور باشند. اگر فضای کافی را برای پرورش مرغ در حیاط منزل و یا مزرعه خود دارید، می‌توانید با استفاده از آن، یک واحد پرورش کوچک مرغ و جوجه گوشتی راه اندازی کنید. با پرورش مرغ گوشتی در خانه، هم غذای سالم و با کیفیت در اختیار خواهید داشت و هم می‌توانید سودآوری مناسبی داشته باشید. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که در منزل چگونه مرغ گوشتی پرورش دهیم و درباره امکانات مورد نیاز و الزاماتی که باید برای راه اندازی این کسب و کار رعایت کنیم، اطلاعات بیشتری را کسب نماییم.

مدیریت مکان مناسب پرورش مرغ گوشتی در خانه

مرغ پرنده‌ای مقاوم است و نسبت به شرایط محیطی و آب و هوایی گوناگون، مقاومت خوبی نشان می‌دهد. ایجاد لانه و یا مکان مناسب زندگی این پرندگان باعث می‌شود تا راندمان کاری شما و رشد پرنده بالاتر رود. حیاط منازل خانه‌های روستایی برای پرورش مرغ گوشتی بسیار ایده‌آل است. در خانه‌های شهری این امر بستگی به فضای حیاط و موقعیت سایر منازل اطراف دارد و معمولا بدون در اختیار داشتن فضای کاملا سربسته ممکن نیست. جوجه‌های گوشتی را می‌توان در قفس‌های مخصوص و همچنین روی زمین (سیستم بستر) پرورش داد. هنگامی که از قفس‌های مخصوص استفاده می کنید، تعداد بیشتری پرنده در واحد فضا پرورش می‌یابد.

بهتر است که یک مزرعه یا واحد تولیدی مرغ گوشتی را حصار کشی کنید تا تردد انسان کاهش یابد و شیوع بیماری و حمله حیوانات دیگر نیز کم شود. مرغ‌های گوشتی خانگی بیشتر روی بستر در مرغداری‌های کوچک معمولی و گاهی در حیاط خلوت پرورش داده می‌شوند. همچنین برای بالا بردن راندمان کاری می‌توان از قفس‌های فلزی گالوانیزه یا چوبی نیز استفاده نمود.

کمبود فضای مرغداری چه در سیستم بستر و چه در قفس و افزایش جمعیت در واحد فضا، منجر به ازدحام بیش از حد، افزایش مرگ و میر، همسان خواری پرندگان، کاهش بازده خوراک و رشد ناهمگون گله می‌شود. هرچه فضای موجود برای هر پرنده بیشتر باشد، متوسط ​​وزن بدن مرغ‌های بالغ بیشتر خواهد بود. پس از اختصاص فضای کافی برای پرورش مرغ گوشتی در خانه نیاز به خرید تجهیزات مناسب خواهید داشت. تجهیزاتی مانند دانخوری، آبخوری، قفس‌های مخصوص، وسایل گرمایشی و سرمایشی، وسایل تهویه و … باید متناسب با تعداد پرنده‌ها خریداری شوند.

انتخاب نژاد مناسب برای پرورش مرغ گوشتی در خانه

هنگام پرورش جوجه های گوشتی، باید نژادهایی از مرغ  را انتخاب کنید که به سرعت رشد می‌کنند و وزن گیری بالایی دارند. این جوجه‌ها برای تحمل این وزن اضافی باید دارای استخوان‌های قوی نیز باشند. جوجه گوشتی راس، پلاس و کاب نژادهایی هستند که زود وزن گرفته و رشد بالایی دارند. هر کدام از این نژاد‌های مرغ گوشتی، قیمت‌های گوناگونی نیز دارند و شما با توجه به بودجه و دیگر عوامل محیطی می‌توانید نوع مناسبی را انتخاب کنید.

پرورش مرغ گوشتی در خانه
پرورش مرغ گوشتی در خانه

حتما بخوانید: ۰ تا ۱۰۰ مینی سالن پرورش مرغ + [ از راه اندازی تا بهره برداری ]

نگهداری از جوجه‌ها

طی چند هفته اول زندگی، جوجه مرغ‌های کم سن باید یک منبع گرمایی در اختیار  داشته باشند، زیرا برای تنظیم دمای بدن با مشکل مواجه هستند. بهتر است در ماه اول، جوجه‌ها را در داخل لانه نگهداری کرده و برای هر پرنده، 1 فوت مربع فضای کف فراهم کنید. برای بستر می‌توانید از  موادی مانند تراشه چوب یا کاه استفاده کنید. هنگامی که مواد بستر خیس و سفت می‌شوند، آن‌ها را تعویض کنید. شما می‌توانید با قرار دادن یک منبع نوری مانند یک لامپ مادون قرمز یا یک لامپ حرارتی الکتریکی در فضای مرغداری، دمای 32 تا 37 درجه فارنهایت را حفظ کنید.

با رشد جوجه‌ها بهتر است دمای محیط مرغداری را 5 درجه در هفته کاهش دهید. هنگامی که جوجه‌های گوشتی بالغ می‌شوند یعنی در حدود 3 تا 5 هفتگی، به ندرت به گرما نیاز دارند. در پرورش مرغ گوشتی در خانه، وقتی جوجه‌ها به 4 هفتگی رسیدند دمای مرغداری را باید بین 15 تا 30 درجه سانتی گراد نگه دارید. در هوای بسیار سرد، ممکن است نیاز به گرمایش اضافی باشد و در هوای بسیار گرم، از هواکش و یا خنک کننده‌ها برای گردش هوا استفاده کنید.

خوراک و تغذیه در پرورش مرغ گوشتی در خانه

هزینه جیره مرغ و جوجه‌ها، اصلی‌ترین و بیشترین هزینه را برای کسب و کار شما خواهد داشت. یکی از بهترین مزایای پرورش مرغ در خانه و به تعداد پایین این است که می‌توانید از مواد غذایی گوناگون مانند باقیمانده غذای خانه، برای کمک به تغذیه آن‌ها استفاده کنید. استفاده از جیره‌های آماده فرموله شده که در بازار موجود است به رشد پرنده و بالا رفتن سرعت وزن گیری آن‌ها در پرورش مرغ گوشتی در خانه کمک زیادی می‌کند. نیازهای تغذیه‌ای جوجه‌های گوشتی با توجه به سن متفاوت است، به طور کلی دو رژیم غذایی مختلف، یکی برای جوجه‌ها و دیگری برای مرغ‌های بالغ تدارک دیده می‌شود.

رژیم استارت جوجه های گوشتی، رژیم تغذیه‌ای است که برای جوجه‌ها استفاده می شود. این رژیم معمولاً حاوی 23-24 درصد پروتئین است. این جیره در 3 تا4 هفته اول تولد جوجه‌ها برای تغذیه آن‌ها استفاده می‌شود. رژیم غذایی تمام کننده جوجه های گوشتی، جیره‌ای است که از بعد از 4 هفتگی تا پایان دوره وزن گیری برای مرغ‌های گوشتی استفاده می‌شود. این رژیم معمولاً حاوی 20 تا درصد21 پروتئین و 3300 کیلو کالری در یک کیلوگرم انرژی است. این جیره غذایی بعد از 3 تا 4 هفتگی برای مرغ‌های گوشتی استفاده می‌شود. این غذا تا زمانی که مرغ‌ها در 8 تا10 هفتگی به وزن مناسب برای کشتار برسند، ادامه خواهد داشت. جوجه‌های گوشتی به طور متوسط در حدود 4 هفته اول تولد، 1.25 کیلوگرم خوراک مصرف می‌کنند. بین 4 تا 10 هفتگی نیز حدود 3.75-4.75 کیلوگرم پودر خام جیره مصرف می‌کند. مرغ‌های خانگی نیاز به دسترسی منظم به آب تازه و بهداشتی دارند. اگر برای پرورش مرغ گوشتی در خانه از آبخوری‌های مکانیزه استفاده نمی‌کنید، باید آبخوری و یا ظرف آب پرنده‌ها را 2 تا 3 بار در روز تمیز کنید تا آلوده نباشند.

پرورش مرغ گوشتی در خانه
پرورش مرغ گوشتی در خانه

حتما بخوانید: آموزش پرورش مرغ تخمگذار + [ ساده و کاربردی ]

مزایای استفاده از قفس در پرورش مرغ گوشتی در خانه

به طور کلی دو روش برای نگهداری از مرغ‌ و جوجه‌ها در پرورش به روش صنعتی و خانگی وجود دارد. روش اول استفاده از بستر و روش دوم استفاده از قفس‌های طبقاتی مخصوص است. در پرورش مرغ گوشتی در خانه به دلیل فضای کم و محدود، استفاده از قفس‌های طبقاتی به افزایش راندمان کار شما کمک زیادی می‌کند. به عبارت دیگر شما می توانید تعداد بسیار بیشتری پرنده را در فضای کم نگهداری کنید. به علاوه در سال‌های اخیر روش پرورش مرغ گوشتی در قفس کم­کم به دلیل وجود مزایای زیاد، جایگزین روش­های سنتی مانند پرورش در بستر شده­است. از مهم­ترین مزایای سیستم قفس می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده بهینه از زیربنای واحد تولیدی با توجه به طبقاتی بودن قفس­ها و بالا رفتن سود پایانی پرورش مرغ گوشتی در سالن کوچک
  • مدیریت و کنترل بهتر بر روی بیماری­های احتمالی و دیگر عوامل موثر بر وزن­گیری جوجه­ها، در این روش بهبود می­یابد. در سیستم قفس برای پرورش مرغ گوشتی در خانه به دلیل محدود بودن تعداد مرغ در یک قفس، تماس آن­ها با هم کمتر می‌شود.
  • به دلیل مکانیزه بودن جمع آوری کود در قفس‌ها، تهویه سالن بهتر و سریع­تر انجام شده، احتمال بیماری کاهش پیدا خواهد کرد.
  • با استفاده از قفس به دلیل امکانات بهتر آبخوری و دانخوری و دسترسی همه جوجه­ها به طور مساوی به آب و دان، وزن گله به صورت یکنواخت و بهتر رشد خواهد کرد.
  • در قفس‌های گالوانیزه مخصوص، کفی ویژه جوجه گوشتی تعبیه شده که همراه با استحکام کافی، انعطاف بهتری نیز دارد تا از آسیب احتمالی به گوشت جوجه­ها جلوگیری شود.

استفاده از قفس مخصوص مرغ گوشتی به آسان شدن تولید و بالا رفتن تعداد جوجه‌ها در یک فضای کوچک کمک زیادی می‌کند. این روش یکی از تاثیرگذارترین روش­های افزایش وزن مرغ گوشتی به صورت طبیعی است که می­تواند باعث افزایش راندمان کاری در واحدهای پرورش مرغ گوشتی در خانه و افزایش سوددهی در بلند مدت شود.

سوالات متداول

انتخاب نژاد مناسب برای پرورش مرغ گوشتی در خانه چگونه است؟

هنگام پرورش جوجه های گوشتی، باید نژادهایی از مرغ را انتخاب کنید که به سرعت رشد می‌کنند و وزن گیری بالایی دارند. این جوجه‌ها برای تحمل این وزن اضافی باید دارای استخوان‌های قوی نیز باشند. جوجه گوشتی راس، پلاس و کاب نژادهایی هستند که زود وزن گرفته و رشد بالایی دارند. هر کدام از این نژاد‌های مرغ گوشتی، قیمت‌های گوناگونی نیز دارند و شما با توجه به بودجه و دیگر عوامل محیطی می‌توانید نوع مناسبی را انتخاب کنید.

خوراک و تغذیه در پرورش مرغ گوشتی در خانه چگونه است؟

هزینه جیره مرغ و جوجه‌ها، اصلی‌ترین و بیشترین هزینه را برای کسب و کار شما خواهد داشت. یکی از بهترین مزایای پرورش مرغ در خانه و به تعداد پایین این است که می‌توانید از مواد غذایی گوناگون مانند باقیمانده غذای خانه، برای کمک به تغذیه آن‌ها استفاده کنید. استفاده از جیره‌های آماده فرموله شده که در بازار موجود است به رشد پرنده و بالا رفتن سرعت وزن گیری آن‌ها در پرورش مرغ گوشتی در خانه کمک زیادی می‌کند. نیازهای تغذیه‌ای جوجه‌های گوشتی با توجه به سن متفاوت است، به طور کلی دو رژیم غذایی مختلف، یکی برای جوجه‌ها و دیگری برای مرغ‌های بالغ تدارک دیده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر این مطلب از سیات قفس بلدرچین را مطالعه کنید.

دمای مرغداری در هفته چهارم رشد مرغ چند درجه باید باشد؟

بین 15 تا 30 درجه سانتی گراد

مژگان امیری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.