پرورش بلدرچین در شهر یا روستا

پرورش بلدرچین در شهر یا روستا

پرورش انواع ماکین و همچنین پرورش بلدرچین در روستا یکی از راه‌های کسب درآمد از گذشته تا به امروز بوده است. اما با پیشرفت امکانات و تحقیق بیشتری که بر روی این پرندگان شده است، می‌توان این درآمد را افزایش داد و با امکانات ساده از شرایط موجود در روستاها بیشترین استفاده ممکن را به عمل آورد. در این مطلب نگاهی به پرورش بلدرچین خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

چرا پرورش بلدرچین را انتخاب کنیم؟

شما می‌توانید در محیط روستایی خود به پرورش انواع پرندگان و ماکیان اقدام کنید. هر نوع از آنها می‌توانند منافع خاص خود را برای شما داشته باشند اما سوال اینجاست که پرورش کدام پرنده می‌تواند صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد؟
به دلایل زیادی کارشناسان این حوزه اعتقاد دارند که پرورش بلدرچین نسبت به سایر پرندگان ارزش اقتصادی بیشتری دارد و به همین دلایل، پرورش این پرنده را پیشنهاد می‌کنند. به صورت کلی موارد زیر را می‌توان از دلایل این پیشنهاد دانست:
بازدهی این پرنده سرعت بیشتری نسبت به سایر موارد دارد.
فضای مورد نیاز برای پرورش آن کمتر است.
تجهیزات مورد نیاز برای پرورش بلدرچین در روستا نسبت به سایر پرنده‌ها کمتر است.
مقاومت بلدرچین در برابر بیماری‌های احتمالی زیاد است.
فواید گوشت و همچنین تخم بلدرچین برای مصرف انسانی بسیار زیاد است.
اگر این دلایل برای شما نیز کافی است، در ادامه این مطلب با بررسی روش پرورش بلدرچین در روستا همراه ما باشید.

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

دوره پرورش بلدرچین در روستا

هرچند که گفته می‌شود، پرورش بلدرچین دارای صرفه اقتصادی و مزیت‌های فراوانی است، اما اگر اصول نگهداری و پرورش صحیح آنها رعایت نشود، نمی‌توانید به نتیجه دلخواه خود برسید. استانداردهایی که برای پرورش بلدرچین باید مورد توجه قرار بگیرد، موارد سختی نبوده و با کمی توجه به راحتی می‌توانید این اصول و استانداردها را در محیط روستایی خود عملیاتی کنید.
اگر مواردی که در ادامه گفته خواهد شد را به درستی عمل کنید، در یک دوره کمتر از 45 روز بلدرچین‌های بالغ تخمگذار خواهید داشت. اگر به دنبال فروش بلدرچین برای استفاده از گوشت آن باشید هم دوره‌ای دو ماهه برای رسیدن به این موضوع کافی خواهد بود.

اصول لازم برای پرورش بلدرچین در روستا

انتخاب نژاد مناسب اهمیت زیادی در نتیجه‌گیری شما خواهد داشت. پس از انتخاب نژاد باید تصمیم بگیرید که از چه مرحله‌ای وارد چرخه تولید بلدرچین خواهید شد. شما می‌توانید تخم نطفه دار یا جوجه یک روزه و حتی بلدرچین بالغ را برای شروع پرورش بلدرچین انتخاب کنید. نحوه و فضای مورد نیاز برای نگهداری بلدرچین‌ها نیز باید مورد توجه شما باشد. در نهایت نیز به یاد داشته باشید که تغذیه این پرندگان نیز مانند سایر پرندگان اهمیت زیادی دارد و باید در این زمینه دقت لازم را به عمل بیاورید.

انتخاب نژاد برای پرورش بلدرچین در روستا

برای پرورش بلدرچین و یا هر موجود زنده دیگری، نژاد آن اهمیت زیادی خواهد داشت. در مورد بلدرچین دو نژاد بلدرچین معمولی و بلدرچین ژاپنی در ایران وجود داشته و همچنین در هزینه پرورش بلدرچین تاثیرگذار است. براساس اینکه تصمیم گرفته‌اید از تخم بلدرچین کسب درآمد کنید و یا از فروش بلدرچین برای استفاده از گوشت آن می‌توانید نژاد مورد نیاز خود را تعیین کنید. بلدرچین‌هایی که نژاد ژاپنی دارند برای تخمگذاری مناسب‌تر هستند. چون تعداد تخمگذاری آنها در هر دوره بیشتر است و می‌تواند درآمد بیشتری برای شما داشته باشد. اما برای پرورش بلدرچین گوشتی می‌توانید از نژاد معمولی استفاده کنید.

جایگاه گوشت و تخم بلدرچین در وعده های غذایی


بلدرچین ها اگر چه پرندگان کوچکی هستند، اما در حقیقت گوشت آنها به عنوان یک گوشت خوشمزه و خوش پخت به حساب آمده و به راحتی طبخ میشود.

گوشت بلدرچین میتواند برای تنوع به عنوان گوشت مورد علاقه شما در سبد غذایی تان قرار داده شود، بنابراین اگر نیاز به یک منبع گوشتی مقوی دارید، قطعا گوشت بلدرچین را امتحان کنید.

اکنون ممکن است فکر کنید میزان تولید گوشت بلدرچین در مقایسه با گوشت مرغ کمتر است، زیرا آنها کوچکتر هستند، اما این تصور درستی نیست، در همان فضا میتوانید تعداد بلدرچین های بیشتری را نسبت به جوجه های مرغ نگه دارید. همچنین بلدرچین ها بسیار سریعتر از جوجه های مرغ رشد میکنند.

با داشتن سالن استاندارد و مدیریت صحیح مجموعه میتوانید، حتی تولید گوشت بیشتری داشته باشید.

تخم های بلدرچین نیز بسیار خوشمزه هستند و از آنها برای مصارف گوناگون استفاده میشود، به طور مثال؛ میتوانیم تخم بلدرچین را در وعده صبحانه و شام قرار دهیم.

اگر چه تخم های بلدرچین کوچک هستند، اما مفید و دارای ویتامین های زیادی بوده و مطمئناً یک منبع عالی برای مصرف روزانه میباشند.

پرورش بلدرچین در شهر یا روستا
پرورش بلدرچین در شهر یا روستا

حتما بخوانید : پرورش بلدرچین تخمگذار

بلدرچین پرنده ای زود بازده


در پرورش مرغ باید بین 5 تا 6 ماه صبر نمایید تا پرنده ها به بلوغ کامل برسند. بنابراین اگر به دنبال پرورش مرغ به منظور تولید گوشت هستید به شما توصیه میکنم که پرورش بلدرچین را انتخاب نمایید چرا که در پرورش بلدرچین نیاز نیست مدت زیادی صبر کنید، زیرا بلدرچین ها در عرض 45 روز به بلوغ کامل رسیده و آماده کشتار میشوند.

با اینکه این پرندگان کوچک هستند اما مدیریت آنها در بلند مدت راحت تر است و به سرعت به بلوغ میرسند که این میزان سرعت در بالغ شدن بلدرچین ها مطمئناً جذاب به نظر می آید.

بلدرچین، پرنده ای با راندمان بالای تخمگذاری


همانطور که اشاره کردیم، بلدرچین ها سریع رشد کرده و به بلوغ میرسند. در واقع هر چه زودتر بالغ شوند، زودتر تخمگذاری میکنند.

معمولا سایر پرندگان تا حدود 5 ماه اول تخمگذاری نمیکنند. بنابراین اگر قصد دارید در خانه اقدام به پرورش پرندگان کنید، بلدرچین میتواند بهترین گزینه برای این منظور باشد. در حقیقت در عرض 2 ماه میتوانید تخم و گوشت بلدرچین را به طور موفقیت آمیزی تولید نمایید.

اندازه تخم بلدرچین نسبت به تخم مرغ کوچکتر است، اما با این حال همان خواص و فواید تخم مرغ را دارد. بلدرچین ها پرندگانی هستند که با هر شرایطی خودشان را وفق میدهند.

هر بلدرچین در هفته 5 عدد تخم میگذارد، بنابراین اگر حتی 1000 قطعه بلدرچین پرورش دهید، میتوانید میزان قابل توجهی تولید تخم داشته باشید. بلدرچین ها سریع بالغ شده و برای تولید گوشت آماده میشوند و همچنین به سرعت شروع به تخم گذاری میکنند. تخم بلدرچین به عنوان یک منبع غذایی، که سرشار از پروتئین و ویتامین است، بسیار مورد توجه میباشد.

پرورش بلدرچین در شهر یا روستا
پرورش بلدرچین در شهر یا روستا

حتما بخوانید : غذای بلدرچین چیست؟؟؟ [ دان و آب بلدرچین + شرایط ]

جای کمتری را در نظر بگیرید


برای پرورش بلدرچین در مقایسه با پرورش مرغ به فضای کمتری نیاز دارید. جالب است بدانید حتی در یک فضای 9 متری نیز میتوانید پرورش بلدرچین را به صورت صنعتی آغاز نمایید و همین نکته باعث میشود پرورش بلدرچین در شهر یا روستا و در خانه ها نیز امکانپذیر باشد.

قیمت خرید اولیه آنها پایین است


آیا میدانید هزینه خرید یک بلدرچین پرورشی برای شما چقدر میشود؟ همه اینها بستگی به موقعیت و مکان شما دارد.

اما به طور کلی میتوان گفت که بیشتر نقاط کشور هزینه خرید هر بلدرچین حدودا 4 الی 5 هزار تومان است. شگفت انگیز است، نه؟ در مقایسه با جوجه های مرغ این تفاوت زیادی است.

بنابراین شما میتوانید برای پرورش بلدرچین مبلغ کمتری را هزینه کنید و شاهد زمان کمتری در مرحله تخم گذاری باشید، در واقع این امکان برای شما فراهم خواهد بود که در کمتر از 2 ماه یک گله کامل بلدرچین داشته باشید و کمتر از آنچه که برای یک مرغ هزینه میکنید، برای بلدرچین سرمایه گذاری کنید.

قفس آنها هم هزینه زیادی ندارد


در واقع بلدرچین ها در قفس پرورش داده میشوند، که این قفس ها بسیار کمک کننده هستند، زیرا نگهداری آنها در قفس در مقایسه با روی زمین فضای کمتری را میگیرد.

گروه صنعتی قفس بلدرچین ارائه دهنده انواع قفس های ویژه، با جنس گالوانیزه گرم کششی میباشد که 100 درصد ضدزنگ و قابل شستشو بوده، و از 10 سال ضمانت نامه کتبی برخوردار است.

قفس های ویژه پرورش بلدرچین
قفس های ویژه پرورش بلدرچین

حتما بخوانید : راهنمای جامع پرورش بلدرچین در خانه

بلدرچین ها پرندگان آرام و بی سر و صدایی هستند


فکر میکنید چرا بیشتر افراد با پرورش بلدرچین در شهر یا روستا مشکلی ندارند؟!

اگر تا الان جوجه های مرغ را پرورش داده باشید، حتما میدانید که آنها در زمان تخمگذاری کمی پر سر و صدا هستند و ممکن است موجب نارضایتی همسایه ها شوند.

اما بلدرچین ها این چنین نیستند. صدای آنها آنقدر نرم و آرام است که حتی در طول روز با صدای محیط ترکیب میشود و عملا بلدرچین ها صدای آزار دهنده ای ندارند.

با توجه به دلایل ذکر شده نتیجه میگیریم که پرورش بلدرچین، مزایای زیادی دارد چرا که در هر محیطی حتی زیر زمین یا انباری و… میتوان پرورش بلدرچین را که کسب و کاری پر سود و آسان است را آغاز نمود.

از کدام مرحله وارد چرخه تولید می‌شوید؟

سه مرحله را می‌توانید برای شروع پرورش بلدرچین در روستا انتخاب کنید. هرکدام از این روش‌ها نیاز به امور خاصی دارند و درآمد خاص خود را نیز به همراه خواهند دارند.

 تخم نطفه دار بلدرچین

شاید در ابتدا فکر کردن به پرورش تخم نطفه دار شما را دچار نگرانی کرده و به سادگی از آن عبور کنید. اما بهتر است بدانید که بسیاری از افراد فقط در این زمینه فعال هستند و از آن کسب درآمد می‌کنند. برای این کار البته شما نیاز به دستگاه خاص نگهداری از تخم‌ها خواهید داشت. دستگاه جوجه کشی البته دستگاه پیچیده‌ای نیست و به راحتی می‌توانید با آن کار کنید. این دستگاه شرایط مناسب برای جوجه شدن تخم‌ها را آماده می‌کند. شما می‌توانید با خرید تخم‌های نطفه دار و دستگاه جوجه کشی به چرخه پرورش بلدرچین از مرحله نخست ورود کنید.

 جوجه یک روزه

اگر تمایلی به خرید دستگاه جوجه کشی ندارید و نگران از بین رفتن تخم‌ها هستید، بهتر است از مرحله جوجه‌های یک روزه شروع کنید. به یاد داشته باشید که جوجه‌های یک روزه گران‌تر از تخم نطفه دار هستند و در واقع شما میزانی از سوددهی خود را از دست داده‌اید. البته با این کار، هزینه خرید دستگاه و ریسک تبدیل به جوجه نشدن تخم‌ها را نیز نخواهید داشت.

بلدرچین بالغ

خرید بلدرچین بالغ مراحل کمتر و ریسک کمتری دارد. اما نباید فراموش کنید که هزینه اولیه شما برای بلدرچین بالغ بیشتر است. البته رسیدن به سود از تخمگذاری بلدرچین‌ها در این روش آسان‌تر و سریع‌تر بوده و نمی‌توان بدون بررسی همه جوانب، این انتخاب را رد یا تایید کرد. پیشنهاد می‌کنیم شرایط خود را کاملا بررسی و یکی از سه مرحله بالا را برای این کار انتخاب کنید.

فضای لازم جهت پرورش بلدرچین در روستا

اولین روش نگهداری از بلدرچین‌ها، نگهداری از آنها بر روی بستر خاک است. البته این روش را به دلایلی که در ادامه خواهیم گفت برای مراکز پرورش بلدرچین چه در ابعاد بزرگ و یا به صورت خانگی آن پیشنهاد نمی‌کنیم. اما هر نوع فضایی را که برای پرورش انتخاب کنید باید دما، رطوبت، آرامش محیطی، بهداشت محیط و در دسترس بودن مواد غذایی و آب برای این پرندگان کوچک را فراهم کنید.
در رابطه با دما باید گفت که در دوره ابتدایی باید دما تا 36 درجه سانتی گراد افزایش پیدا کند، البته پس از چند روز اول می‌توانید دما را تا سن بلوغ 42 روزگی، به صورت ملایم کاهش دهید و تا دمای حدود 24 درجه سانتی گراد برسانید. در رابطه با رطوبت محیط نیز، رطوبت 60 درصد بهترین پیشنهاد برای پرورش بلدرچین در روستا است.

مزرعه پرورش بلدرچین
مزرعه پرورش بلدرچین

حتما بخوانید : آموزش پرورش بلدرچین روی زمین یا بستر

فضای مناسب برای پرورش بلدرچین در روستا

کارشناسان از بررسی عملکرد مراکز پرورش بلدرچین معتقدند که پرورش این پرنده در قفس با صرفه و بهره‌وری بیشتری همراه خواهد بود. دلایل این موضوع را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  1. امکان رعایت بهتر بهداشت محیط
  2. دسترسی بهتر پرندگان به آب و غذا
  3. آسیب ندیدن تخم‌های بلدرچین
  4. قابلیت کنترل بیماری‌های احتمالی
  5. حفظ آرامش بیشتر بلدرچین‌ها

تغذیه بلدرچین

تغذیه این پرنده اهمیت زیادی دارد و بهتر است استفاده از ته مانده غذا برای پرورش آنها را فراموش کنید. دو دوره ابتدایی زندگی این پرندگان که دو هفته اول و دو هفته دوم است، بهتر است از دان‌های استارتر استفاده کنید. پس از پایان این دو دوره نیز سعی کنید از دان‌هایی با پروتئین بالا برای تغذیه استفاده کنید تا راندمان بیشتری را از پرورش بلدرچین در روستا به دست بیاورید.

شما برای ما از پرورش بلدرچین در روستا بنویسید

در این مطلب از سایت قفس بلدرچین شما را به صورت کامل با پرورش بلدرچین در روستا و شرایطش آشنا کردیم. چنانچه شما تجربه ای در این زمینه دارید میتوانید از طریق قسمت نظرات تجربیات خود را با ما و سایر مخاطبین به اشتراک بگذارید.اگز سوالی در این زمینه دارید از ما بپرسید تا متخصصصین ما به سوالات شما پاسخ دهند. تجربه نشان داده مشورت با متخصص در این زمینه می تواند سودآوری بیشتر و شروع کسب و کار را برای شما آسان کند. به مطلب فوق اکتفا نکنید و با متخصص دهنده پرورش بلدرچین چون آرش کرمانی مشورت کنید. امیدواریم بهترین ها برای شما رغم بخورد.

سوالات متداول

دوره پرورش بلدرچین در روستا چند روز است؟

45 روز بلدرچین‌های بالغ تخمگذار

بهترین نژاد برای پرورش بلدرچین در روستا کدام است؟

بلدرچین معمولی و بلدرچین ژاپنی

روش های پرورش بلدرچین در روستا را نام ببرید؟

تخم نطفه دار بلدرچین جوجه یک روزه بلدرچین بالغ

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.