ویژگی های بارز یک مرغدار موفق چیست؟

مرغدار موفق

مرغ یکی از غذاهای اصلی و مهم در سفره‌های ایرانی است و بنابراین همیشه استقبال خوبی از خرید آن می‌شود. اگر شما می‌خواهید وارد صنعت مرغداری بشوید باید تا انتها همراه ما باشید تا به شما بگوییم که چگونه به فرد موفقی در این صنعت تبدیل می‌شوید. مرغداری می‌تواند شما را در بازه کوتاه، به سود خوبی برساند؛ اما باید این نکته را درنظر داشته باشید که هر فردی که وارد این صنعت می‌شود، موفق نخواهد بود. برای موفقیت باید ویژگی‌های مختلفی را در خود تقویت کنید و به نکات بسیاری توجه داشته باشید. در ادامه تمام این ویژگی‌ها را به صورت کامل بررسی می‌کنیم تا شما به یک مرغدار موفق در کشور تبدیل شوید.

یک مرغدار موفق چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

برای اینکه به عنوان یک مرغدار نمونه شناخته شوید و بتوانید در این صنعت موفق شوید و به سود خوبی برسید، باید این ویژگی‌ها را داشته باشید:

·       همیشه در حال یادگیری و جمع‌آوری اطلاعات باشید

اگر فردی را مشاهده می‌کنید که در اداره مرغداری موفق است، مطمئن باشید که اطلاعات خود را به طور مرتب به‌ روزرسانی می‌کند. شما باید همیشه در حال بررسی آخرین اخبار و جدیدترین تکنولوژی‌های مرغداری در سایت‌ها، مجلات، سمینارها، همایش‌ها، نشریات و… باشید. همچنین بهترین راه‌هایی که در دنیا برای مدیریت یک مرغداری وجود دارد را باید بدانید و آن را در محیط خود اجرا کنید. بنابراین شرکت در جلسات و تبادل جدیدترین اطلاعات درارتباط با داشتن یک مرغداری مجهز و موفق را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

·       اخلاق کاری خوبی داشته باشید و در این مسیر قوی باشید.

شاید تصور کنید که رئیس مرغداری شما هستید و می‌توانید هر زمان که می‌خواهید به آنجا بروید؛ اما با یک تحقیق ساده متوجه خواهید شد که مرغداران موفق معمولا از ساعات ابتدایی روز تا انتهای شب در مرغداری هستند و به مرغ‌ها سر می‌زنند و وضعیت آن‌ها را بررسی می‌کنند. در نتیجه اگر می‌خواهید به عنوان یک مرغدار موفق در این صنعت باشید، باید مشکلات را سریع تشخیص دهید و در کمترین زمان برای آن‌ها راه‌حل درنظر بگیرید و بنابراین نمی‌توانید با ساعات کار اداری، به موفقیت برسید.

·       به موقع در مرغداری حضور داشته باشید

اگر می‌خواهید افرادی را استخدام ‌کنید و سپس پرورش مرغ‌ها را به آن‌ها بسپارید، پس باید داشتن یک مرغداری موفق را فراموش کنید. شما باید رسیدن به جایگاه موردنظر در صنعت مرغداری باید پرندگان را درک کنید، آنقدر که از زبان آن‌ها متوجه شوید که چه نیازی دارند. شما باید بهترین تجهیزات را بشناسید و همیشه به محل نگهداری آن‌ها نظارت کنید و بنابراین به طور کامل حواستان به مراحل پرورش مرغ‌ها باشد تا بتوانید خود را یک مدیر نمونه بدانید.

·       یک مرغدار موفق باید تخصص خود را در زمینه آب پرندگان بالا ببرید

شما به عنوان فردی که می‌خواهید یک مدیر خوب برای مرغداری باشید، باید به آب و آبخوری پرندگان دقت کنید. آبی که برای پرندگان درنظر می‌گیرید باید به طور مرتب آزمایش شده و املاح، PH، مواد معدنی و… بررسی شود و در صورت نیاز اصلاحاتی را بر روی آن انجام دهید. در صورتی که به این موضوع بی‌اهمیت باشید، مرغ‌ها شروع به کاهش وزن می‌کنند و مشکلاتی مانند شل شدن روده، خوراک زیاد و… پیدا خواهند کرد.

·       به امنیت زیستی مرغ‌ها توجه کنید

در مرغداری، هر مشکل به ظاهر کوچکی می‌تواند مشکلات و خسارت‌های زیادی را ایجاد کند. بنابراین شما باید پروتکل‌های امنیت زیستی را رعایت کنید تا از سلامت مرغ‌ها محافظت کنید. به عنوان مثال شما باید لباس و کفش‌های خود را پیش از بررسی وضعیت پرندگان تعویض کنید تا بیماری را به آن‌ها منتقل نکنید. در نتیجه یک مرغدار نمونه همیشه این موضوع را هدف اصلی خود قرار می‌دهد و همیشه به رعایت پروتکل بسیار اهمیت می‌دهد.

مرغدار موفق
مرغدار موفق

حتما بخوانید: بررسی علت مرگ جوجه در داخل تخم

·       اهمیت قفس مرغداری در موفقیت شما

شما به عنوان یک مرغدار موفق با داشتن قفس مخصوص در مرغداری خود می‌توانید در فضای خود صرفه‌جویی کنید. اگر شما می‌خواهید از فضای کوچکی شروع کنید و می‌خواهید بدون اینکه شرایط را پرندگان سخت‌تر کنید، بهترین استفاده را از آن ببرید، بهتر است از قفس‌های صنعتی استفاده کنید. این قفس‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که شما می‌توانید در چند طبقه آن‌ها را نصب کرده و به راحتی تعداد زیادی مرغ داشته باشید. همچنین موضوع تغذیه و آب نیز با وجود قفس راحت‌تر خواهد شد و می‌توانید مدیریت خوبی به این موضوع داشته باشید. یکی از موضوعات مهم که باید برای داشتن یک مرغداری موفق به آن توجه کنید، تمیزی و نظافت محیط زندگی مرغ‌ها و دور کردن سریع کود مرغ‌ها است. قفس مرغداری این امکان را برای شما ایجاد می‌کند که به راحتی این کودها را جمع‌آوری کنید و بنابراین نقش بسیار مهمی نیز در بخش تهویه محیط و جلوگیری از تنفس گازهای آلوده توسط پرندگان خواهد داشت.

·       به عنوان یک مرغدار موفق یک گروه پشتیبانی داشته باشید

تصور کنید یک روز نمی‌توانید به مرغداری بروید، چه بر سر مرغ‌ها می‌آید و چه کسی وضعیت آن‌ها را بررسی خواهد کرد؟ بنابراین شما به عنوان یک مرغدار موفق باید یک گروه پشتیبانی مورداعتماد، قوی، با علم و دانش داشته باشید تا بتوانید در برخی از روزها مرغداری را به آن‌ها بسپارید. همچنین درست است که مدیریت مرغداری فقط با یک نفر امکان‌پذیر نیست و باید افراد متخصصی را در کنار خود داشته باشید، اما میزان اطلاع و تسلط شما به برخی از کارها مانند پیدا و برطرف کردن عیب نوردهی، پیدا کردن راه‌حل برای مشکل آبرسانی، برطرف کردن مشکلات تهویه و… می‌تواند به بالا رفتن کیفیت کار و کاهش هزینه‌های شما کمک بسیاری کند.

مرغدار موفق
مرغدار موفق

حتما بخوانید: مرغ لگهورن را کامل بشناسید

سخن پایانی

این متن از سایت قفس بلدرچین برای افرادی نوشته شده است که می‌خواهند به یک مرغدار موفق تبدیل شوند و جایگاه خوبی در این صنعت بدست آورند. شاید پیش از خواندن این مقاله تصور می‌کردید که اداره و مدیریت مرغداری ساده است و شما می‌توانید خیلی راحت به سود برسید؛ اما اکنون متوجه شده‌اید که رعایت نکردن چه نکاتی می‌تواند ضربه بزرگی به سلامت مرغ‌ها و ورشکستگی شما بزند. بنابراین اگر در ابتدای راه هستید و یا می‌خواهید تغییری در مرغداری خود ایجاد کنید، تا دیر نشده است وضعیت محیط، شرایط زندگی مرغ‌ها، نوع آب و تغذیه، کیفیت قفس‌ها و… را بررسی کنید و به دنبال جدیدترین تکنولوژی و اخبار مرغداری در ایران و جهان باشید.

مژگان امیری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.