سن تخمگذاری قرقاول

سن تخمگذاری قرقاول

درباره سن تخم گذاری قرقاول چه اطلاعاتی دارید؟ چنانچه دوست دارید اطلاعات خود در زمینه سن تخم گذاری قرقاول را بالا ببرید این مطلب از سایت قفس بلدرچین  بهترین مکان برای شما است. ما در این مطلب از سایت قفس بلدرچین به سن تخمگذاری قرقاول، عوامل تاثیر گذار بر آن، میزان تخمگذاری و بسیاری از مسائل دیگر که به تخمگذاری این پرنده مربوط است را مورد بررسی قرار می دهیم. توصیه می کنم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به 4 دقیقه زمان نیاز دارد.

پرورش قرقاول
پرورش قرقاول

عوامل موثر بر سن تخمگذاری قرقاول

قبل از بررسی سن تخمگذاری قرقاول درباره شرایط لازم برای تخمگذاری قرقاول صحبت می کنیم. قرقاول همانطور که گفته شد از محبوبیت زیادی برخورد است و دلیل آن هم به مزایای آن باز می گردد. از جمله مزایای قرقاول می توان به موارد زیر اشاره کرد :

گوشت و تخم قرقاول

گوشت و تخم قرقاول حاوی مقدار زیادی ویتامین و اسید امینه ضروری است. حتی اخیرا برخی پزشکان هم مصرف گوشت و تخم قرقاول را پیشنهاد می کنند. همین امر باعث شده است که پرورش دهندگان به سمت قرقاول بیایند.

پرنده زینتی

در کنار مزایای غذایی که قرقاول دارد، زیبایی آن هم منحصر به فرد است به طوری که به عنوان پرنده زینتی از آن یاد می شود. با توجه به دلایل ذکر شده، کسب و کار پرورش قرقاول روز به روز رونق بیشتری می گیرد.

پرورش قرقاول

پرورش قرقاول به دو صورت انجام می شود. روش اول به صورت جوجه کشی مصنوعی است که با خرید تخم قرقاول و دستگاه جوجه کشی انجام می شود، روش دوم نیز خرید قرقاول مولد است.

برای اینکه قرقاول مولد تخمگذاری کند، لازم است که شرایط محیطی مناسبی را برای این پرندگان به وجود آورید. از جمله اینکه :

 1. محیط پرورش قرقاول مناسب باشد و دما و رطوبت آن را کنترل کنید.
 2. به نظافت و تمیزی محیط پرورش اهمیت دهید.
 3. قبل از آمدن ماه تخمگذاری مراقبت های لازم را انجام دهید.
 4. لازم به ذکر است که ماه تخمگذاری و میزان تخمگذاری قرقاول، بستگی به نژاد آنها دارد.

مثلا نژاد آمریکایی قرقاول از ماه فروردین شروع به تخمگذاری می کند و تا 5 ماه این تخمگذاری ادامه دارد. در این مدت هر چقدر شرایط مناسب تر باشد میزان تخمگذاری قرقاول بیشتر خواهد شد. قرقاول ها شرایط خاصی دارند که باید در نظر داشته باشید، پرورش این مدل پرندگان متفاوت از سایر پرندگان است. برای مثال جوجه قرقاول ها در سطوح صاف نمی توانند به خوبی بایستند و باید کف سالن و محل پرورش را با خاک اره بپوشانید. از به کارگیری سطح صاف خودداری کنید و نهایتا تلاش کنید شرایط را برای آرامش قرقاول ها فراهم کنید. مثلا محیط پرورش باید به دور از آلودگی و سر و صدای زیاد باشد تا آرامش قرقاول ها را به هم نزند.

تخمگذاری قرقاول
تخمگذاری قرقاول

حتما بخوانید : چگونه تخمگذاری بلدرچین را افزایش دهیم ؟؟؟

قرقاول از چه سنی شروع به تخمگذاری میکند؟

پاسخ به این سوال بستگی به نژاد قرقاول دارد. برای مثال قرقاول آمریکایی از 1 سالگی به بلوغ می رسد و آماده تخمگذاری می شود. قرقاول سالانه می تواند بین 20 الی 30 عدد تخم گذاری کند، لذا سن تخمگذاری قرقاول به نژاد آنها بستگی دارد.

چه عواملی بر تعداد و کیفیت تخم ها اثر میگذارد؟

همانطور که اشاره شد، مهم ترین عامل در تعداد و کیفیت تخم ها، محیط پرورش و غذا می باشد. وقتی سن تخمگذاری قرقاول رسید، باید توجه ویژه ای به قرقاول داشت. محیط مناسبی برای پرورش و تخمگذاری قرقاول انتخاب کنید و به دما و رطوبت محیط توجه ویژه داشته باشید. فصل تخمگذاری برخی از نژاد های قرقاول از دی تا خرداد است، مثلا قرقاول سیلور فروردین ماه اقدام به تخمگذاری می کند. لذا با توجه به نژاد قرقاول، وقتی سن تخمگذاری قرقاول رسید، باید تلاش کنید که محیط و غذای مناسبی در اختیار آنها بگذارید.

شرایط لازم برای تخمگذاری قرقاول
شرایط لازم برای تخمگذاری قرقاول

حتما بخوانید : تشخیص سن مرغ

بیشترین راندمان تخمگذاری قرقاول در چه سنی است؟

هر قرقاول در سال بین 20 تا 30 عدد تخم می گذارد که باز بستگی به نژاد آن دارد ولی بهترین زمان و بیشترین بازدهی قرقاول ها در دوران جوانی است که از زمان رسیدن به بلوغ آغاز میشود.

تاثیر جیره غذایی بر سن تخمگذاری و شرایط نگهداری

وقتی سن تخمگذاری قرقاول رسید، تلاش کنید از جیره مناسب غذایی حاوی حشرات، کنسانتره ها، تخم گیاهان و دانه ها استفاده کنید.

فراموش نکنید که محیط های سایه و کم آفتاب محل مناسبی برای پرورش قرقاول است. می توانید در پارکینگ خانه خود هم اقدام به پرورش قرقاول نمایید.

نهایتا باید بگوییم که وقتی سن تخمگذاری قرقاول رسید، باید توجه ویژه ای به محل پرورش، محیط، دما و رطوبت و مخصوصا غذای قرقاول داشته باشید تا بیشترین بازدهی به وجود بیاید.

شما برای ما از سن تخمگذاری قرقاول بنویسید

در این مطلب از سایت قفس بلدرچین شما را با تخمگذاری قرقاول آشنا کردیم. چنانچه شما در این باره از تجربیات متفاوتی برخوردار هستید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.  همچنین از طریق قسمت نظرات می توانید سوالات خود درباره تخم گذاری قرقاول را از پشتیبانان سایت قفس بلدرچین بپرسید. پشتیبانان سوالات شما به طور جامع و کامل پاسخ خواهند داد. از اینکه تا این بخش از مقاله درباره سن تخمگذاری قرقاول همراه ما بودید سپاسگزاریم.

سوالات متداول

قرقاول از چه سنی شروع به تخمگذاری میکند؟

پاسخ به این سوال بستگی به نژاد قرقاول دارد. برای مثال قرقاول آمریکایی از 1 سالگی به بلوغ می رسد و آماده تخمگذاری می شود

میزان تخمگذاری قرقاول در سال چقدر است؟

رقاول سالانه می تواند بین 20 الی 30 عدد تخم گذاری کند

چه عواملی بر تعداد و کیفیت تخم ها اثر میگذارد؟

مهم ترین عامل در تعداد و کیفیت تخم ها، محیط پرورش و غذا می باشد. وقتی سن تخمگذاری قرقاول رسید، باید توجه ویژه ای به قرقاول داشت. محیط مناسبی برای پرورش و تخمگذاری قرقاول انتخاب کنید و به دما و رطوبت محیط توجه ویژه داشته باشید.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۶ دیدگاه
 • علی سلیمانی ۱۰ تیر ۱۴۰۰ / ۵:۴۷ ب٫ظ

  اطلاعاتتو درموردکل اشنایی باپرورش وتکثیروغذای پرنده بسیارکم است البته موارددیگری هم هست که به حوسله نمی گنجد

  • مدیر سایت ۱۲ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۲۱ ق٫ظ

   سلام برای کسب اطلاعات بیشتر باید حضوری یا مجازی وقت مشاوره رزور کنید که اطلاعات جامع و کاملتری بهتون توضیح داده میشه
   ۰۹۱۲۰۲۱۲۴۶۹
   ۰۹۱۵۹۱۵۰۰۷۵
   ۰۹۰۵۴۴۳۳۵۰۹
   با احترام.

 • ناشناس ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۳۰ ق٫ظ

  سلام
  حداکثر نسل کشی از یک قرقاول چند سال است؟ منظورم نسبت خواهر برادریه

 • ناشناس ۱۸ مهر ۱۳۹۹ / ۸:۳۱ ق٫ظ

  دما و رطوبت مناسب مشخص نشده..
  حداقل و حداکثر دمایی که می‌تواند تحمل کند چقدر است.

  • مدیر سایت ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۲:۴۶ ب٫ظ

   سلام دمای سالن باید ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتیگراد باشه و از دستگاه رطوبت سنج استفاده کنید.
   موفق باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.